Megjelentek az új járványügyi korlátozások részletei

November 11-től az éttermek elvitelre dolgozhatnak és házhoz szállítást végezhetnek, a szállodák csak üzleti célú vendégeket fogadhatnak, az üzletek este 7-kor bezárnak, este 8 után kijárási tilalom lép életbe és a közterületen is kötelező a maszkviselés.
A Kormány értékelte Magyarország járványügyi helyzetét és az eddig meghozott intézkedéseket, ennek alapján megállapította, hogy az eddig meghozott intézkedések fenntartása mellett újabb védelmi intézkedések bevezetése vált szükségessé, ezek a következők:
Kijárási korlátozás:
- Este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig.
- A kijárási tilalom alóli mentesülés egyik esete a munkavégzés, amelyet azonban igazolni szükséges.
- Minden gyülekezés tilos.
- Kutyasétáltatás céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen tartózkodás azzal, hogy a kutyasétáltatás során a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely 500 méteres körzete nem hagyható el.
Éttermek:
- Az éttermek vendéget nem fogadhatnak, vendégnek ott csak az étel elvitele céljából lehet tartózkodni.
- A házhoz szállítás adminisztratív terheit a Kormány csökkenti, és bevonhatóvá teszi a taxisokat a feladat ellátásába.
- Az üzemi étkezdék nyitva tarthatnak.
A rendeletet nem kell alkalmazni az alábbiak esetében:
- a munkahelyi étterem, illetve büfé,
- szálláshelyen található étterem, illetve bár, ha ott kizárólag a szálláshely vendégét szolgálják ki
- köznevelési intézmény, valamint szakképző intézmény menzája, valamint büféje, ha ott kizárólag a nevelési, oktatási intézmény dolgozóját, illetve a nevelési, oktatási intézmény tanulóját szolgálják ki,
- az egészségügyi intézményben található étterem, illetve büfé.
Üzletek:
- Az üzletek – a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével – este 7 óráig maradhatnak nyitva, és utána a kijárási tilalom lejártával, tehát leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki (a vendéglátó üzlet nem minősül üzletnek a rendelet ide vonatkozó része alapján).
- Az üzletben foglalkoztatottak kivételével tilos tartózkodni este 7 óra és reggel 5 óra között.
- A rendeletben nem említett szolgáltatók és szolgáltatások (például fodrász, masszőr, személyi edző) a szokott rendben működhetnek a kijárási tilalom szabályai mellett.
- Este 7 óra és reggel 5 óra között a gyógyszertár és az üzemanyagtöltő-állomás nyitva tarthat.
Szállodák:
- A szállodák turistákat nem fogadhatnak.
- A szálláshelyen az üzleti, gazdasági, továbbá oktatási tevékenység céljából érkező személyek tartózkodása megengedett.
Rendezvények:
- Mindennemű rendezvény megtartása tilos, ideértve a kulturális eseményeket, valamint a karácsonyi vásárokat.
- A vallási közösségek szertartásai a vallási közösség döntése szerint tarthatóak meg.
- A Kormány felkéri a vallási közösségeket, hogy a szertartásaik során a magatartási szabályokat az általános szabályokkal összhangban határozzák meg.
- A sportmérkőzéseket zárt kapuk mögött kell megtartani.
- Magán- és családi rendezvények (például születésnap) 10 főig megtarthatóak.
- Temetés legfeljebb 50 fővel tartható meg.
- Esküvők lakodalom nélkül tarthatóak meg, azonban az eseményen csak meghatározott személyek vehetnek részt: a szertartás vezetője, illetve az anyakönyvezető, a házasulók, a házasulók tanúi, a házasulók szülei, nagyszülei, a házasulók testvérei és a házasulók gyermekei.
Rendezvénynek minősül:
- a rendszeresen vagy meghatározott alkalomból, illetve időpontban tartott, nyilvános, valamint nem nyilvános, válogatott lemezbemutatás vagy élő előadás útján nyújtott zeneszolgáltatást főszolgáltatásként nyújtó esemény,
- a kulturális esemény,
- a sportesemény,
- a magánrendezvény, valamint
- a karácsonyi vásár.
Szabadidős tevékenységek:
- Az egyéni szabadtéri sportok gyakorlása engedélyezett.
- A vonatkozó jogszabályok szerint versenyszerűen sportolók e tevékenységükben nem korlátozhatóak.
- A szabadidős létesítmények használata tilos, beleértve különösen a fitnesztermeket, fedett uszodákat, múzeumokat, könyvtárakat, mozikat, állatkerteket és korcsolyapályákat.
Bölcsődék, iskolák, egyetemek:
- A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak, a speciális intézményi védelmi intézkedéseket az igazgató határozza meg.
- Az iskolák a középfokú oktatásban 9. osztálytól digitális munkarendben működnek.
- A középfokú intézmények kollégiumai az iskolaigazgató döntése szerint működnek.
- Az egyetemek, főiskolák digitális munkarendre térnek át. A felsőoktatási intézmények kollégiumai bezárnak, ez alól kivételeket a rektor állapíthat meg. A tartózkodás különösen a határon túli és külföldi diákok, illetve a hatósági házi karantén kötelezettséget a kollégiumban teljesítők számára engedélyezhető.
Tesztelés:
- Kórházak, iskolák, óvodák, bölcsődék dolgozóit és a szociális intézményben dolgozókat – külön kormányrendeletben foglaltak szerint – hetente tesztelni kell.
Maszkviselés:
- A maszkviseléssel és távolságtartással kapcsolatosan eddig bevezetett szabályok továbbra is érvényesek, azzal, hogy a 10.000 főnél nagyobb település egyes közterületein a maszkviselés kötelező. A területek kijelölése a polgármester feladata.
- Sporttevékenység során, valamint a parkokban, illetve zöldterületeken a maszk viselése továbbra sem kötelező.
Az üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység és a csomagküldő kereskedelem veszélyhelyzeti szabályai:
- Veszélyhelyzet idején a lakosság ellátása céljából végzett üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül folytatható a vendéglátó üzlettel, illetve napi fogyasztási cikket értékesítő üzlettel kötött szerződés alapján.
- Ezt a tevékenységet a vendéglátó üzlet, illetve a napi fogyasztási cikket értékesítő üzlet is folytathatja.
- A veszélyhelyzet idején a lakosság ellátása céljából végzett csomagküldő kereskedelem bejelentés és nyilvántartásba vétel nélkül folytatható.
- A veszélyhelyzet idején a lakosság ellátása céljából üzleten kívüli kereskedelmi tevékenység során élelmiszer is forgalmazható.
Jogkövetkezmények:
- A rendeletben meghatározott védelmi intézkedések betartását a rendőrség a Magyar Honvédség közreműködésével ellenőrzi.
- Ha a rendőrség az ellenőrzés során, vagy a rendőrség a katona értesítése alapján kötelezettség megszegéséről szerez tudomást akár 100 000 forinttól 1 000 000 forintig terjedő bírságot szabhat ki (tömegközlekedés üzemeltetője, vendéglátóhely, üzlet, szolgáltató és rendezvényszervező esetében).
További részletek a 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendeletben találhatók.
Adófizetési kedvezmények:
- A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény szerinti kisvállalati adóalany, e tevékenységével összefüggésben a 2020. novemberi hónapra vonatkozóan történő kisvállalati adókötelezettsége megállapításánál nem tekinti kisvállalati adóalapnak a személyi jellegű kifizetések összegét.
- Szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettséget 2020. november hónapra vonatkozóan nem kell teljesítenie a lenti felsorolás szerinti tényleges főtevékenységet folytató kifizetőnek a munkaviszonyban foglalkoztatott természetes személy foglalkoztatása tekintetében.
- Nem keletkezik szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége a lenti felsorolás szerinti tényleges főtevékenységet folytató hozzájárulás fizetésre kötelezettnek 2020. november hónapra vonatkozóan.
- A rehabilitációs hozzájárulás fizetésre kötelezett lenti felsorolás szerinti kifizető egy hónapra arányosan jutó hozzájárulás-fizetési kötelezettség alól mentesül, azzal, hogy a rehabilitációs hozzájárulásra a fizetésre kötelezett a 2020. évben további előleget nem fizet.
Érintett tevékenységi körök - TEÁOR-felsorolás:
- Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610)
- Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621)
- Italszolgáltatás (TEÁOR 5630)
- Filmvetítés (TEÁOR 5914)
- Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230)
- Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551)
- Előadó-művészet (TEÁOR 9001)
- Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002)
- Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004)
- Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102)
- Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104)
- Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311)
- Sportegyesületi tevékenységet (TEÁOR 9312)
- Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313)
- Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319)
- Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321)
- Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604)
- M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység (TEÁOR 9329)
Tényleges főtevékenységnek e rendelet alkalmazásában azt a tevékenységet kell érteni, amelyből a kifizetőnek, kisvállalati adóalanynak e rendelet hatálybalépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott.
A kedvezmények igénybevételének feltétele, hogy a kifizető a rendelet hatálybalépésekor már fennálló munkaszerződés szerinti munkabér fizetési kötelezettségének eleget tesz, és a munkaszerződéseket felmondással nem szünteti meg.
Szálláshely-szolgáltatással összefüggő kedvezmények:
A tényleges főtevékenységként
- Szállodai szolgáltatás (TEÁOR 5510) tevékenységet,
- Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 5520) tevékenységet,
- Kempingszolgáltatás (TEÁOR 5530) tevékenységet, vagy
- Egyéb szálláshely szolgáltatás (TEÁOR 5590) tevékenységet
végzőkre az alábbi rendelkezések vonatkoznak.
- A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (a továbbiakban: NTAK) regisztrált szálláshelyek esetében az állam megtéríti a szálláshely-szolgáltató részére az NTAK-ban 2020. november 8. napjáig regisztrált foglalások után számított nettó bevétel 80%-át.
Feltételek:
- a szálláshely-szolgáltató a szálláshelyen 2020. november 8. napján foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyát a 2020. novemberi időszakra fenntartja,
- a szálláshely-szolgáltató a szálláshelyen foglalkoztatott munkavállalók bérét a munkavállalók részére kifizeti, és
- a megtérítendő összeg számításának alapját azok a regisztrált foglalások képezik, amelyek az e rendelet hatálybalépésétől számított 30 napon belüli időszakra vonatkoznak.
Bértámogatás igénybevétele:
A fenti TEÁOR-felsorolás szerinti szolgáltatást nyújtó a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) szerinti munkaadó részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére ötven százalékának megfelelő összegű, munkaerőpiaci program szerinti támogatás nyújtható, amennyiben
- a támogatás időtartamának utolsó napján a munkavállaló jogviszonya fennáll, és
- a munkaadó a munkavállaló részére a munkabért megfizeti.
A munkaadó a támogatás iránti kérelmét a munkaadó székhelye, illetve telephelye szerinti főváros és megyei kormányhivatalhoz nyújtja be.
További részletek a 485/2020. (XI. 10.) Korm. rendeletben találhatók.