Új szakképzési rendszer és ösztöndíjak a 2020/21-es tanévtől

2020. január 1-én lépett hatályba a 2019. évi LXXX. sz. törvény a szakképzésről, amely alapján 2020. szeptember 1-én kezdődő tanévben a szakképzésbe belépő tanulók már az új jogi szabályozás alapján kezdik meg tanulmányaikat.
Az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakképesítéseket helyét a szakképzési törvény végrehajtási rendeletében megjelent Szakmajegyzék váltja fel.Az új Szakmajegyzék, amelyben 25 ágazathoz tartozó 174 szakma szerepel, tartalmazza a képzés idejét, az egyes szakmákhoz tartozó, a tanulók által választható szakmairányokat, valamint megmutatja a szakmák közötti átjárhatóságot ágazaton belül. Az úgynevezett alapszakmákat kizárólag iskolai rendszerben lehet majd tanulni szakképző iskolákban vagy technikumokban.
- Szakképző iskola, amely hároméves és célja a szakmára való felkészítés.
- Technikum, amely a minőségi szakmai oktatás helyszíne lesz, ahol technikusi szakképzettség szerezhető az érettségi mellé. Ennek ideje öt-, néhány esetben hat éves időintervallumot ölel fel.
A megváltozó szakképzési rendszerben a képzés első időszakában, a rokon szakmákban közös ágazati alapismereteket lehet majd elsajátítani. Az alapozó képzés után egy ágazati alapvizsga letételét követően kell a tanulóknak választaniuk a tanulható rokonszakmák közül, ez a szakképző iskolákban a 9. évfolyam végén történik, a technikumban pedig a 10. évfolyam elvégzését követően.
A technikumban végzettek jelentős előnyt élvezhetnek majd a felsőoktatási felvételinél a szakirányú továbbtanulásnál.
A szakmai gyakorlati képzés duális képzőhelyeken lesz szakképzési munkaszerződéssel, amelyre a munka törvénykönyvét kell alkalmazni bizonyos eltérésekkel.
A szakmatanulást pénzbeli juttatásokkal is ösztönzik, a szakképzésben tanulók tanulmányaik idején pénzbeli juttatásokat kaphatnak megfelelő tanulmányi eredmény esetén, de egyszerre csak egyféle juttatásra jogosultak: